GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri si Prajituri

+30
itina
freda white
RALUCA
coco114
Helenne
no.body
Fantezia
mielusica
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
shadow
Melodia
Tizona
Nicole
mrs nobody
seaman65
princess
Eleonore
sonic
daffy_
batraiorul
oli
arriatna
atat de simplu
Radu
lynn
dragos
habibi77
snow
pitulicea
34 participanți

Pagina 18 din 34 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 34  Urmatorul

In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Feb 2010 - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Am incercat ieri o rulada cu gem. Gasisem reteta intr-o revista, mi s-a parut simpla si m-am pus pe treaba. Reteta suna asa:

Rulada cu gem
3 oua,
3 linguri de zahar,
3 linguri de faina,
4-5 linguri de gem,
1 praf sare,
hartie de copt pentru tava

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma tare cu sarea. Se adauga treptat zaharul si se bate in continuare pana acesta se dizolva. In spuma tare obtinuta se incorporeaza lingura cu lingura faina cernuta, amestecand de jos in sus, cu miscari lente, pentru ca aluatul sa nu se lase.
Se tapeteaza tava (dimensiunile tavii 20x30 cm). Se toarna compozitia in strat uniform, se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coace timp de 10-12 min. la foc mijlociu.
Se rastoarna blatul pe un servet umed, se indeparteaza hartia de copt si se ruleaza impreuna cu servetul. Dupa 5 minute se deruleaza, se unge cu gem si se ruleaza din nou. Dupa ce s-a racit, se taie in felii groase de 3-4 cm.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  no.body Mar 14 Feb 2012 - 11:02

Mmm...nu o stiu pe de rost. De obicei iau retetele de pe net, respect exact ce scrie acolo si ...imi ies prajiturile Smile
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Mar 14 Feb 2012 - 11:13

Si eu tot de pe net gatesc. De-asta le postez aici, ca sa le gasesc (relativ) usor. Cand avea topicul putine pagini le gaseam si mai usor Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 9 Mar 2012 - 9:38

pentru ca azi sunt mucenicii,m-am gandit sa postez retea moldoveneasca de preparare a acestora.
Mucenici moldoveneşti
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ingrediente
făină 1kg
drojdie 40g
lapte 500ml

nuci 200g
zahăr tos 200g
ulei 50ml
sare un vârf de cuţit

sirop

zahăr 500g
apa 1 l
miere 3 linguri
scorţişoară 1 linguriţă
ou 1 (pt. uns deasupra)

Mod de preparare
Cerneţi făina într-un castron. În mijlocul ei faceţi o adâncitură în care puneţi drojdia dizolvată în puţin lapte amestecat cu 1 lingură zahăr. Lăsaţi vasul la loc cald până când maiaua îşi dublează volumul. Adăugaţi apoi în vas restul de lapte încălzit, treptat, amestecând mereu compoziţia cu o lingură de lemn. Adăugaţi treptat uleiul călduţ şi sarea şi începeţi şi frământaţi aluatul 15 – 20 de minute. Lăsaţi-l să dospească cel puţin 45 de minute, apoi formaţi din el colăcei în forma cifrei 8. Puneţi-i într-o tavă unsă cu ulei şi tapetată cu făină, ţineţi tava în loc cald, ca să crească bine colăceii, ungeţi-i cu ou bătut pe deasupra şi apoi coaceţi-i la foc potrivit, în cuptorul încălzit dinainte. Fierbeţi din apă şi zahăr un sirop mai gros în care adăugaţi şi scorţişoara. Amestecaţi nucile cu zahărul tos. Luaţi colacii calzi, înmuiaţi-i pentru 1 secundă în apă fierbinte şi apoi puneţi-i într-o tavă mai înaltă. Turnaţi peste ei siropul în care aţi amestecat şi mierea şi presăraţi-i cu nucă.

Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  oli Vin 16 Mar 2012 - 19:20

Tortul de clatite e simplu de facut .Faci clatitele , faci budinca de care vrei si incepi sa pui o clatita , budinca , iar o clatita , dulceata de care vrei si tot asa
La final il imbraci in frisca !
oli
oli
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 21 Mar 2012 - 21:40

fii-mea are un joc de gatit pe net.in seara asta in timp ce se juca,ne-a dat porunca mie si lui fratisu sa facem pancake(clatite americane).si cum aveam chef de ceva dulce ne-am executat.reteta si preparea sunt simple .
Avem nevoie de: 300 g faina, 2 pliculete zahar vanilat, 1 pliculet praf de copt, un praf de sare, 1 ou, 250 ml lapte, 2 linguri ulei, 2 banane zdrobite cu furculita.
Faina, zaharul, praful de copt si sarea se amesteca intr-un vas.
In alt vas amestecam oul, laptele, uleiul si bananele zdrobite.
Unim cele doua compozitii si lasam aluatul sa se odihneasca 15 minute, dupa care incepem sa prajim clatitele.
Se poate folosi o tigaie de teflon si in acest caz nu se mai adauga ulei in tigaie.
Trebuiesc prajite la foc foarte mic pentru ca altfel se ard.
Noi le-am mancat cu dulceata de visine, insa sunt foarte bune si simple. Pofta buna!

Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Mier 21 Mar 2012 - 21:45

Ce pofta-mi faci. chow time Demult mi-am propus sa fac pancake. Cred ca o sa fac curand.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 1 Apr 2012 - 15:12

Am incercat pancake, dupa reteta lui Obi.
Nu-mi plac. Neutral Au un gust de faina, de parca-s necoapte. Raman la clatitele clasice Smile
In pozele de pe net le-am vazut mai groase, mai umflate. Ale mele au iesit destul de subtiri.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  seaman65 Sam 7 Apr 2012 - 20:18

Daca tot ne face Oli pofta, am gasit o reteta de Cremsnit interesanta.
Eu prefer sa cumpar foile, crema o face sefa (crema de eclere).
Personal cred ca ar iesi mai bine cu amidon de porumb decat cu faina.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Sam 7 Apr 2012 - 20:38

N-am facut niciodata foile. Intotdeauna le-am cumparat. E prea mult de lucru...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  shadow Dum 29 Apr 2012 - 18:03

Vineri am sarbatorit pe cineva drag si printre altele , i-am comandat un tort putin mai neobisnuit ( poate unii dintre voi atzi mai vazut ) , ''trunchi de copac ''...nu este cumparat , este facut 100% in casa , de la blat pana la creme de cineva din sat ...inafara de forma ciudata va asigur ca gustul a fost nemaipomenit ...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 6 Mai 2012 - 19:50

Trebuie sa le incerc si astea Wink

Cupcakes de vanilie

Ingrediente
500 g (2 cani) faina
15 g (1 lingura) praf de copt
sare
3 oua
250 g (1 cana) zahar
30 ml (2 linguri) unt topit
5 ml (1 lingura) esenta de vanilie
Topping (optional)
250 ml (1 cana) frisca proaspata
30 g (2 linguri) zahar pudra
100 g (1 bucatica) ciocolata topita

Mod de preparare
1. Preincalziti cuptotul la 180°.
2. Puneti cupele din hartie pentru cupcake intr-o tava de copt briose.
3. Amestecati faina, praful de copt si sarea si lasati compozitia deoparte.
4. Bateti ouale intr-un bol folosind un batator electric sau manual pana cand amestecul devine spumos. Adaugati o treime din zahar, treptat, si bateti pana cand amestecul devine omogen. Continuati sa bateti pana cand zaharul s-a dizolvat.
5. Adaugati untul topit si esenta de vanilie in amestecul de faina, praf de copt si sare pana cand compozitia se incheaga bine. Umpleti formele de cupcake pana la o treime. Coaceti timp de 12 sau 15 minute sau pana in momentul in care sunt gata, apoi puneti-le la racit.
6. Bateti frisca si zaharul pudra folosind un batator electric sau manual. Puneti amestecul intr-un tub si decorati peste prajiturile racite. Apoi adaugati ciocolata topita in centru.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 6 Mai 2012 - 19:52

Abia acum am vazut tortul postat de shadow Smile Interesant.
Puteai sa ne aduci si noua cate-o felie, sa gustam Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  habibi77 Dum 6 Mai 2012 - 19:59

Foarte interesant tortul!
Umbro, ce-s bobitele alea negre din cosul din coaja de portocala?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Mar 29 Mai 2012 - 20:13

N-am facut niciodata ciocolata de casa. Vreau sa incerc. Sa am o tava intreaga numai a mea Very Happy

Ciocolata de casa

Ingrediente
- 150 ml apa
- 400 gr zahar
- 100 gr unt topit si racit
- 250 gr lapte praf (neindulcit)
- 50 gr cacao
- 1 esenta vanilei (sau 1 esenta rom)
- alune de padure (sau alune, nuci putin prajite, migdale, stafide etc)

Preparare
Laptele praf il amestecam cu cacaoa si eventula il puteti cerne ca sa fie mai fin.
Punem apa la fiert cu zaharul. Amestecam pana se dizolva zaharul. Cand incepe sa fiarba siropul va face o spuma alba. Din acest moment in functie de cat fierbeti siropul asa va iesi ciocolata. Daca o vreti mai moale si "cauciucoasa" faceti un sirop subtirel. Daca vreti o ciocolata faramicioasa faceti un sirop gros, ca mierea aproape. Ca sa vedeti cum e siropul luati cu o lingurita si treceti cu degetul pe spatele ei. Veti simti cat de lipicios e si care e consistenta.
Cand siropul e gata, stingem focul si adaugam laptele praf in cateva transe, pana se omogenizeaza bine. Adaugam untul si esenta si amestecam bine.
Punem repede compozitia intr-o tava unsa cu unt si o nivelam cu dosul unei linguri pe care o inmuiem frecvent in apa rece, apoi presaram deasupra alunele. Sa le apasati sa intre bine in ciocolata.
Dupa ce s-a racit dati la frigider pana se intareste. Daca ati facut siropul subtire va trebui sa o lasati peste noapte sa se intareasca, daca insa ati facut siropul gros va dura doar 2-3 ore pana sa o puteti taia.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  shadow Mar 29 Mai 2012 - 22:01

Pitu , incearca si daca-ti iese poate incercam si noi Razz ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 18 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 34 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 34  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum