GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Incidente in bucatarie

+3
pitulicea
seaman65
shadow
7 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Incidente in bucatarie

Mesaj  shadow Joi 26 Apr - 16:56

Rezumarea primului mesaj :

Hai sa va spun una din seria ‘’nu faceti ca mine ‘’ .
Acum vreo ora tocmai ma asezasem confortabil la pc cand suna telefonul - o vecina , aproape fara glas , ma ruga sa merg daca pot imediat pana la ea …n-am facut un minut , ma astepta in fatza casei …din banguieli am priceput ca ceva se intamplase in bucataria de vara ( o constructie usoara , fara izolatie termica , unde in mod frecvent se prepara mancarea in anotimpul cald ).
Am intrat …mirosea puternic a gaz si a ceva greu , nedefinit…stiam unde-i butelia si am inchis-o imediat , apoi am privit cu atentie in jur …aragazul era indoit intr-un coltz de parca cineva ar fi dat cu barosul …gratarele si arzatoarele nu mai erau la locul lor…deasupra aragazului , prin acoperis se vedea cerul – o gaura cam de marimea unei mingi de fotbal Rolling Eyes
Incet am facut reconstituirea : pusese la fiert niste oase de vita cu ceva resturi de carne pentru caine intr-o oala sub presiune … n-a avut cine sa-i explice ca trebuie luata intai spuma si apoi pus capacul definitiv …fiind pentru caine , s-a gandit ca n-are a face daca le spumuieste ‘au ba , dar uite ca a avut …
Bine ca n-a fost ea pe aproape …era afara cand a avut loc explozia …capacul oalei si cateva oase au trecut prin acoperis cazand in fatza bucatariei …cum era sa nu se sperie biata femeie cand a vazut asa ceva ? scratch …eu am cautat sa fiu serios dar abia ma tineam sa nu izbucnesc in ras …am facut-o cand am ajuns acasa ...trebuia sa dau drumul la presiune . Laughing Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos


Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  pitulicea Mier 29 Mai - 9:51

Laughing Laughing Hai ca ai fost tare. Imi place cum povestesti, cand te intinzi la poveste...

Asta cu apa pusa la fiert si adormit/uitat de ea, cred ca ni s-a intamplat la toti. Si eu ma pot lauda ca am fiert un ibric gol pana aproape l-am topit ... si un ou pana a explodat de-atata caldura si nici o picatura de apa in jur Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  itina Vin 31 Mai - 15:41

Eu am facut niste zahar ars. Cu gandul ca fac ceai. Very Happy
itina
itina
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  pitulicea Vin 31 Mai - 19:58

Laughing Laughing Laughing Daca turnai putina apa peste el, chiar faceai ceai. Very Happy Ceai de zahar ars. Foarte eficient in calmarea durerilor. Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  itina Vin 31 Mai - 22:33

N-am auzit de asa ceva. Razz
itina
itina
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  Radu Sam 1 Iun - 12:25

Foarte bun ceaiul mentionat de pitu Smile .
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  itina Lun 3 Iun - 9:34

Si cum il faci?
itina
itina
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  pitulicea Lun 3 Iun - 11:50

N-am facut niciodata. confused Bunica mi-l facea. De cand a murit, nu-mi mai face nimeni Crying or Very sad

Banuiesc ca arzi zaharul si il stingi cu apa. Ii dai un clocot si cam asta e tot. Poti sa pui si o picatura de rom in el.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  Radu Lun 3 Iun - 13:57

Se caramelizeaza zaharul, dupa care se adauga apa. Se poate adauga apa cate putin in timp ce este pe foc recipientul sau se ia de pe foc zaharul caramelizat, se toarna toata apa, se amesteca dupa care se mai da un clocot scurt. Si cum a spus si pitu, se poate adauga rom sau alte plante aromatice.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  seaman65 Lun 3 Iun - 14:29

Reteta sigura pentru ingrasat. Laughing
Eu n-as pune esenta de rom, mai degraba un strop de rom, asta pentru ca de multe ori lumea spune rom, dar de fapt se refera la esenta. Adicatelea chimcale.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  itina Mar 4 Iun - 7:11

Multumesc, Radu. E de incercat. Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  - Pagina 2 Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum