GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre fotografie... putina teorie :)

+3
seaman65
Krissunu
pitulicea
7 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 9:07

Rezumarea primului mesaj :

Principiul de functionare al aparatului de fotografiat a fost descoperit de pe vremea artistului si inventatorului Leonardo da Vinci, care a aratat ca pentru a proiecta o imagine este suficient un mic orificiu prin care sa treaca lumina. Cu cat este mai mic orificiul, cu atat imaginea este mai clara. Acest aparat simplu, numit 'camera obscura', exista de la inceputul sec. al XVII-lea. Mai mult a durat pana a fost gasit un material fotosensibil pentru a inregistra imaginea respectiva. Aceasta problema a fost rezolvata abia in 1826 cand Joseph Niepce a descoperit ca pentru a produce un bitum sensibil la lumina poate fi folosita clorura de argint.
Pentru a functiona, orice aparat foto, oricat de simplu, trebuie sa aiba urmatoarele parti componente:
Corpul: O cutie perfect opaca in care sta filmul pentru a fi expus.
Obiectivul: Un dispozitiv care focalizeaza razele de lumina pe film
Diafragma: Un dispozitiv care controleaza cata lumina ajunge pe film
Obturatorul: Un dispozitiv care controleaza cat timp este filmul expus la lumina
Vizorul: Un dispozitiv folosit pentru a incadra eficient imaginea care va fi inregistrata pe film.
Sistemul de transport: Un dispozitiv folosit pentru fixarea si transportul filmului.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 6 Noi - 21:29, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Diafragma

Mesaj  pitulicea Mar 6 Noi - 21:34

Diafragma
Reprezinta dimensiunea deschiderii controlate de diafragma din obiectiv. Luminozitatea imaginii pe film depinde de raportul dintre deschiderea diafragmei si distanta focala a obiectivului. Marimea folosita pentru a masura acest raport se numeste f.
Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Image003
Diafragma controleaza cata lumina intra in aparat. Aceasta deschidere este situata in obiectiv si este controlata prin intermediul unui inel de pe obiectiv.
Modificarea diafragmei cu o treapta fie dubleaza, fie injumatateste. Cu cat numarul f este mai mare, cu atat deschiderea este mai mica; cu cat f este mai mic, cu atat deschiderea este mai mare.
De exemplu, f5.6 permite intrarea unei cantitati duble de lumina fata de f8, in timp ce f11 admite jumatate din aceeasi cantitate. Deschiderea diafragmei cu o treapta permite intrarea in aparat a unei cantitati duble de lumina.
Diafragme intalnite pe un aparat obisnuit sunt: 1.4 - 2 - 2.8 - 4 - 5.6 - 8 - 11 - 16 - 22 - 32
Fiecare dintre acestea este un raport (f2 este 1 si f22 este 1/22) si reprezinta deschiderea de baza a diafragmei in raport cu distanta focala a obiectivului. O diafragma de f2 pe un obiectiv de 50mm va lasa sa intre aceeasi cantitate de lumina ca f2 pe un obiectiv de 200mm, insa dimensiunea fizica a deschiderii nu va fi aceeasi.
Modificarea diafragmei controleaza profunzimea campului, sau, mai bine zis, cat din imagine va fi clar.

Cresterea profunzimii campului
- Pentru a fi clara o parte mai mare din imagine - de exemplu, pentru peisaje - selectati o treapta mai mare (f11 sau f22).
Reducerea profunzimii campului - Pentru a limita proportia obiectelor clare din imagine - de exemplu, in cazul portretelor - selectati o treapta mai mica (f2 sau f4)
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Mar 6 Noi - 21:37

Trebuie sa studiez putin problema, daca vreau sa fac poze bune.
Imi explica si mie cineva...
raportul dintre deschiderea diafragmei si distanta focala a obiectivului
care este distanta focala a obiectivului? Dintre aparat si obiectul focalizat? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Mar 6 Noi - 21:42

Distanta focala reprezinta distanta fizica dintre senzorul aparatului de fotografiat si centrul optic al obiectivului.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Mar 6 Noi - 21:45

Nu inteleg nimic din chestiile astea.
Nu stiu niciodata cum sa setez deschiderea diafragmei. Crying or Very sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Mar 6 Noi - 21:47

Pai nu trebuie. Lasi aparatul pe auto ca-i mai sanatos. Eu unul umblu numai la timpul de expunere si asta numai noaptea.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Mar 6 Noi - 21:48

Nici la timpul de expunere nu stiu umbla Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Mar 6 Noi - 21:50

Oricum aparatele noastre-s de doi lei si cincizeci de bani, in comparatie cu ce-am vazut sambata la prezentarea obiectivelor Nikon.

Te poti uita in manual (daca n-ai, gasesti pe net) si vezi daca se poate si apoi experimentezi cu acelasi peisaj la lumina scazuta cu diferite timpuri de expunere: 1", 1.3", 1.6", 2", ...8",...20"...
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Mar 6 Noi - 21:55

Aparatul meu face poze mult mai bune in mana unui cunoscator. Am vazut asta Very Happy
Deci, nu m-ai ajutat prea mult. Nu mi-ai explicat ca la prosti Laughing
distanta fizica dintre senzorul aparatului de fotografiat si centrul optic al obiectivului
Centrul optic al obiectivului e in interiorul camerei foto, sau in exteriorul ei? Laughing Laughing Sa nu ma certi? Rolling Eyes Chiar nu-mi dau seama... Tehnica si fizica sunt lucruri pe care nu le-am inteles niciodata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Mar 6 Noi - 21:59

Obiectivul este lentila/sistemul de lentile din partea opusa ocularului (ocularul este partea de la ochi), deci centrul optic al obiectivului va fi focarul lentilei, in desen arata ca distanta este masurata intre film (sau senzor in cazul celor digitale) si lentila.

Daca ti se pare ca nu stii nimic, stai linbistita, ca nici eu nu stiu nimic. Nu intotdeauna e nevoie sa stii.
Smecheria este sa intelegi schitele in cazul asta (putina optica, invatata la fizica) si cum eu am niste copii cu care mai discutam fizica si o profesoara in vecini, cu care mai faceau baietii fizica...
Optica-i usoara.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Mier 5 Iun - 10:42

Distanta focala a obiectivului este o calitate intrinseca, interna, constructiva a obiectivului. Nu confunda distanta focala a obiectivului cu focalizarea, adica cu punerea la punct a claritatii!Cand spui ca aparatul are autofocus, inseamna ca-si regleaza singur claritatea pe subiectul fotografiat. Obiectivele sunt construite cu diferite distante focale, sau cu distante focale variabile (zici ca aparatul are zoom, adica distanta focala variaza intre 35-70 de mm, sa zicem). O caracteristica a obiectivelor este unghiul de camp- cu cat distanta focala este mai mica, unghiul de camp va fi mai mare (prinzi mai mult in cadru) si invers, focala mare- unghi mic de camp. Ex: esti intr-o camera mica, folosesti dist focala mica, ptr a putea prinde in cadru cat mai multe "detalii", altfel vezi ca subiectul nu-ti "incape" in cadru si iese fara cap Smile - pozezi o floare de la o distanta mare, faci zoom, adica maresti dist focala, "apropii" subiectul, dar unghiul devine mai mic si "dispar" alte subiecte din cadru, care nici nu te intereseaza.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Mier 5 Iun - 11:07

Imagineaza-ti ca ai o lupa si vrei sa arzi cu ea o bucata de hartie cu ajutorul soarelui. Misti lupa in sus si in jos pana se face cel mai mic si mai clar punct. Distanta intre centrul optic al lupei si bucata de hartie se cheama distanta focala a lupei (cand punctul este cel mai clar), si este fixa, in functie de cum e construita lupa (zici ca e mai puternica sau mai slaba). Cand misti in sus si in jos lupa, se zice ca focalizezi, adica faci punctul de lumina cat mai clar. Sa zicem ca ai 2 lupe diferite (una mareste mai mult si alta mai putin), distanta dintre centrul optic al fiecareia si hartie va fi diferita, in functie de distanta focala a fiecareia (fiecare lupa are propria distanta focala). Sa zicem ca asa e si cu obiectivele, au o distanta focala fixa, din fabrica, si cand focalizezi de fapt reglezi claritatea "punctului".
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Mier 5 Iun - 11:09

Frumoasa explicatie. Pacat ca n-am inteles-o Laughing
Teoria o pricep mai greu, daca nu o pun in practica....concomitent cu primirea explicatiilor. Neutral Asa-s eu, mai grea de cap.

Asta cu lupa e mai pe intelesul meu Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Mier 5 Iun - 11:44

Acum sa vb despre profunzimea de camp. Pr de camp este zona din fata si din spatele subiectului foto ptr care s-a facut focalizarea(claritatea) in cuprinsul careia toate obiectele(subiectele) ies clar in poza. Adica focalizez o floare dintr-un camp de flori si apas pe buton- in poza un metru in fata si un metru in spatele florii principale florile imi ies clare toate, in afara acestui spatiu ies neclare toate. Spatiul ala de +/- un metru se cheama profunzime de camp (asta nu inseamna ca e fixa-de 1 m). Un rol f importantat il are aici diafragma: cu cat diafragma e mai deschisa, profunzimea de camp e mai redusa si invers, diafragma inchisa, profunzime de camp mare. Profunzimea de camp mai este determinata de distanta focala a obiectivului si de focalizare (punerea la punct a claritatii), astfel:- cu cat distanta focala a obiectivului e mai mica, profunzimea de camp e mai mare si invers; cu cat focalizezi pe o distanta mai mica, cu atat profunzimea de camp e mai mica si invers. Cu alte cuvinte, pozez un peisaj- dau zoom mic=distanta focala mica, focalizez(pun la punct claritatea) pe un obiect fixat la orizont, inchid diafragma si am profunzime de camp f mare, obiectele imi ies clare din prim-plan la infinit. Invers, pozez o floare la 100 de metri=zoom=distanta focala mare, focalizez pe floare sa-mi iasa clar pe topic, diafragma intre Smile si rezulta profunzime de camp mica, adica vad ca floarea iese clara si obiectele in jurul ei neclare. Sau pozez un gandac f de aproape, gandacu' iese clar si in jurul lui totu-i neclar Smile .
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Mier 5 Iun - 11:55

Pai ar fi important sa intelegi macar chestia cu diafragma, adica rolul ei principal nu este doar sa dozeze cantitatea de lumina, ci sa modifice profunzimea de camp. Asta e f important! De aia sunt aparate foto cu prioritate de diafragma si cu prioritate de timp! La cele cu prioritate de diafragma setezi o diafragma si timpul de expunere (obturatorul) se regleaza automat, iar la cele cu prioritate de timp, setezi timpul de expunere si diafragma se regleaza automat! Daca vrei poze artistice, e greu sa le obtii pe modul auto! De aceea unele aparate au posibilitatea de a trece toate functiile pe manual!
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Mier 5 Iun - 12:12

Viteza obturatorului (timpul de expunere) este si ea importanta! De exemplu, daca pozezi un motociclist in miscare si folosesti un timp de expunere prea lung, poza va iesi neclara; daca folosesti un timp de expunere prea scurt, poza va iesi teapana, adica parca sta pe loc. Folosind timpul corect(=arta), poza va iesi putin "neclara" si va da senzatia de miscare (aici e vb si de miscarea aparatului, dar e alta mancare de peste). Iarasi, pozezi fetele la strand, folosesti timp de expunere scurt, fetele ies clare, dar apa apare inghetata (ca inghetata pe bat a fetelor), timpul de expunere un pic mai lung- apa apare un pic neclara, dar da senzatia de naturalete iar fetele ies si ele bine (in functie de dotarea fiecareia Very Happy ).
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 3 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum