GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BUNATATI DE PASTE

+4
Amrita
pitulicea
seaman65
Obi-Wan Kenobi
8 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty BUNATATI DE PASTE

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 6 Apr - 20:45

Rezumarea primului mesaj :

ce gatiti pentru sarbatoarea de Paste? poate ne dam niste idei. si chiar niste retete. Pastele e un moment bun sa-ti impresionezi prietenii cu retete noi.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos


BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  oli Sam 14 Apr - 12:51

E in cuptor cu lumina de la aragaz doar . E gata .Am pus 1/2 l de vin ! Razz
oli
oli
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  pitulicea Sam 14 Apr - 13:05

A mea inca asteapta sa fie "imbatata" Very Happy Inca-i la rece, in frigider. Cred ca-i timpul sa-i dau vin wine smile si chibrit.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  oli Sam 14 Apr - 13:23

Eu am impanat-o de ieri!
oli
oli
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 10:22

Suntem obisnuiti ca de Paste sa consumam multa carne de miel. Dar nu multi stiu ca, de fapt, carnea de miel are foarte multe beneficii de sanatate!
Foarte important este ca aceasta carne de miel contine cantitati considerabile de fier si zinc, foarte importante pentru organism. De fapt, o portie de carne de miel contine 30% din necesarul zilnic de zinc al unei persoane. Zincul e o substanta foarte importanta pentru intarirea sistemului imunitar. De asemenea, carnea de miel e bogata in carnitina, un aminoacid care confera organismului energie. Carnea de miel mai poate imbunatati si activitatea splinei si a rinichilor si e o sursa excelenta de proteine.


Pe asta n-o stiam. Deci, nici un Paste fara miel Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 10:25

MIEL CU TARHON

Ingrediente:
1 kg carne de miel,
2 cepe mici,
2 legaturi tarhon verde,
1/2 ceasca suc de rosii,
zeama de lamiie,
1 lingurita faina,
sare, untdelemn

Mod de preparare:
Se taie carnea bucati. Se pune sa se rumeneasca intr-o cratita cu untdelemn si ceapa tocata. Se acopera. Dupa ce s-a rumenit frumos, se adauga frunzele de tarhon, suc de rosii si o lingurita zeama de lamiie. Se lasa sa fiarba acoperit. Se adauga putina faina, inmuiata in putina apa. Se pune sare si se lasa sa fiarba.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 10:26

MIEL LA CUPTOR

Ingrediente:
1 pulpa miel,
2 linguri grasime,
sare, piper

Mod de preparare:

Partea cea mai buna pentru friptura este pulpa din spate. Se spala, se pune sare si se asaza in tava cu grasime. Se da la cuptor la foc potrivit si se unge din cind in cind. Spre sfirsitul frigerii se da focul mai tare si nu se mai stropeste. Friptura trebuie sa aiba o coaja tare, sa fie bine rumenita, bine fripta, fara sa fie uscata. Cind este gata, se scoate din tava, se scurge grasimea, se toarna in tava o lingura de apa amestecata cu un virf de cutit de faina. Se mai lasa sa dea 2-3 clocote si se serveste sosul in sosiera.
Ca garnitura, se serveste piure de cartofi, sote de spanac sau salata verde. Se mai poate servi cu cartofi taiati bucati care se inabusa in tava impreuna cu friptura, dar care se pun in tava numai cu o jumatate de ora inainte de masa. Nu se pun o data cu friptura fiindca s-ar usca prea tare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 10:27

COTLETE DE MIEL PANE

Ingrediente:

1 kg cotlete,
1-2 oua,
faina, pesmet,
2 linguri grasime,
sare, piper

Mod de preparare:
Se desprind coastele de sira spinarii, lasind muschiul legat de coaste. Se despart cotletele una cite una. La fiecare cotlet, se dezlipeste carnea de pe coaste, incepind cu partea dinspre burta, de la cartilaj. Se trage pielita spre muschi, stringindu-se astfel toata carnea linga muschi, iar coasta ramine descarnata. Se pune sare si piper. Se ia fiecare bucata si se da prin faina, ou si pesmet si din nou prin ou. Se prajesc in grasimea bine incinsa.
Se servesc fierbinti cu diferite garnituri, dar mai ales cu salata verde
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 10:28

CIORBA DE MIEL CU SMANTANA SI ZEAMA DE LAMAIE

Ingrediente:

capul si bucati de carne de miel,
2 morcovi,
1 patrunjel,
1 ceapa, zeama de lamiie,
¼ kg macris,
frunze de patrunjel,
½ cana orez,
2 galbenusuri,
2 linguri smintina,
sare

Mod de preparare:

Se pune carnea de miel la fiert in apa cu sare. Cind incepe sa dea primul clocot, se spumuieste si se adauga morcovii, patrunjelul si o ceapa mica taiate marunt. Cind sint aproape fierte, se adauga macrisul si orezul spalat. Se lasa sa fiarba, se gusta de acru, iar daca este nevoie se adauga zeama de lamiie si se pun frunze de patrunjel fin taiate. Se drege intr-un castron cu doua galbenusuri si doua linguri de smintina. Se poate face si fara macris, iar in acest caz se acreste cu bors sau tot cu zeama de lamiie. In loc de orez, se pot pune galuste, facute dintr-un ou cu putina faina, fierte in ciorba.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 10:29

Am pus, sa fie de inspiratie, pentru la anul Wink
De fapt si pentru anul asta, ca inca mai am carne de miel Very Happy

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  seaman65 Lun 16 Apr - 10:30

Ca sa traim sanatos, ar trebui sa mancam fie trei portii de miel pe zi (tot timpul anului), fie cel putin una si inca doua portii de carne de vaca si/sau porc.
Si asta numai pentru zinc. Daca incepem si aducem in discutie si restul mineralelor, descoperim ca nu mancam suficient de mult. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 10:39

Laughing Laughing Laughing Cata dreptate ai.
De-aia nu ma straduiesc eu sa traiesc si sa mananc sanatos. Prea multe calcule de facut, ca in final sa ajung la o eroare...umana Very Happy O balena in loc de-un tipar. Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  Radu Mar 23 Apr - 16:21

Se apropie Pastele, asa ca putem reinvia topicul Laughing. Ce planuri gastronomice aveti anul acesta?
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  itina Mier 24 Apr - 8:40

Planuri sunt multe...Sa vedem care din ele se vor concretiza. Razz Sper sa gasesc pe aici si ceva retete de cozonaci si pasca care sa fi fost incercate de voi. Nu m-am uitat inca. Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  Pingu Mier 24 Apr - 9:54

Orice nu contine miel/oaie. Razz
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  Vizitator Mier 24 Apr - 11:04

Categoric miel. Retete traditionale. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

BUNATATI DE PASTE - Pagina 2 Empty Re: BUNATATI DE PASTE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum