GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

+40
raichu
Mihaela Bambina
liviaionita
dorina_s
mario368
sharekhan
Ravian
itina
sharp00714
myrk
East17
mariana m
AlexIulia
Athena
aristeu
pauletz
Sibel16
bicflo
Violoncella
shadow
atat de simplu
RALUCA
mercur
BlackDiamond
Vasile Ascunziseanu
Obi-Wan Kenobi
parwous
habibi77
Amrita
Queensland
seaman65
soryn
Nana_Duval
elis27
mrs nobody
floreac
oli
tegeusa
pitulicea
no.body
44 participanți

Pagina 50 din 54 Înapoi  1 ... 26 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54  Urmatorul

In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  no.body Mar 21 Feb - 9:20

Rezumarea primului mesaj :

Pentru ca imi plac foarte mult jocurile de inteligenta, testele de inteligenta, etc., m-am gandit sa infiintez acest topic. Sunt sigur ca nu ma veti lasa singur aici...



Se dau urmatoarele cifre si grupuri de cifre:

? 953 13(18)5(16)(21)93 93987
(18)(15)939(16) (14)(21)(18)(20)(14)9 59(18)1(12)1(16)

Aflati codul si dati-mi raspunsul codat.
Ia sa va vad Very Happy !
no.body
no.body
4
4


gergelyerzsebet apreciază acest mesaj

Sus In jos


Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 4 Noi - 19:45

In cutia 3? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  myrk Vin 4 Noi - 19:47

Masina ar fi in cutia nr 2. Iar afirmatia nr 3 e adevarata.  Wink

Daca ar fi cutia cu nr 3, ar fi doua afirmatii adevarate. Daca ar fi cutia nr 1, ar fi iarasi 2 afirmatii adevarate. Mai ramane cutia nr 2, iar afirmatiile 1 si 2 se incadreaza la "falsuri", iar 3 la afirmatii "adevarate".
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 4 Noi - 20:00

Partea cu afirmatia adevarata n-am mai citit-o Laughing scratch

Am mutat aici postarea... e mai mult un test de logica decat o iluzie optica Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 11 Noi - 21:52

Acum sunt prea obosita, dar stiu ca am citit atunci cand trebuia raspunsul lui Mircea si am fost de acord ca e cel corect. Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 297
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Florin Popa Sam 12 Noi - 17:14

Hai sa va dau si eu o problema de logica.
Avem 9 bile, identice ca marime, dintre care 8 sunt identice ca si greutate, una fiind cu putin mai grea decat restul. Cum putem determina din 2 canrariri, care este bila mai grea?
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  raichu Sam 12 Noi - 18:47

Aplicam (can)raririle pana ramanem la doua si o indepartam pe cea mai "usuratica"
raichu
raichu
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Florin Popa Sam 12 Noi - 19:41

Scuze, am vrut sa spun cantariri

Nu ai voie sa faci decat doua cantariri, raichu.
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Joi 12 Ian - 21:16

Nu da nimeni solutia aici? Rolling Eyes Eu am nevoie de mai multe cantariri ca sa gasesc raspunsul Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Florin Popa Vin 13 Ian - 9:28

Te asigur ca sunt suficiente doua. Laughing
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  myrk Lun 20 Feb - 11:42

Poate ne spune Florin solutia. Eu am incercat sa le cantaresc de doua ori, dar n-am reusit.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Florin Popa Lun 20 Feb - 12:27

Hai sa va dau solutia.
Se impart cele 9 bile in grupuri de cate 3. Pe o balanta cu talere se aseaza doua grupuri de cate 3. Daca sunt egale ca si greutate se iau celelalte 3 si se cantaresc doua dintre ele. Daca sunt egale, inseamna ca cea ramasa e mai usoara. Daca nu sunt egale, normal ca talerul se inclina in partea celei mai grele.
Daca cele doua grupuri nu sunt egale ca greutate, se ia grupul de 3 cel mai usor si se cantaresc doua bile. Daca sunt egale, inseamna ca cea de-a treia e mai usoara. Daca nu sunt egale, normal talerul se inclina in partea celei mai grele.
Deci cu doua cantariri se rezolva totul.
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  myrk Lun 20 Feb - 14:51

Mda. Interesant. Cool
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Joi 23 Feb - 18:38

Eu ajunsesem in gand la solutie, dar cand sa i-o expun lui Florin (la o bere), am folosit cantarul in loc de balanta si nu mi-a mai dat rezultatul bun Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  myrk Joi 23 Feb - 20:45

Mda. Asa e si cu femeile: din doua cantariri si trei grupuri, o gasesti pe cea mai usoara! Laughing Pitu, desi a sarit direct de la balanta la cantar, vrea sa fie usoara, dar in acelasi timp o femeie cu greutate! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Lun 3 Iul - 12:01

Hai sa va dau o metagrama. Dupa ce-i aflati voi solutia, poate inteleg si eu cum se rezolva Laughing  Nu-mi dau seama momentan confused

RISIPIRE... CU TRATAMENT
(Metagrama: xxxxxRxxxx - xxxxxNxxxx )

In teren - o raspandire,
Peste tot o risipire,
Sau la lupta deplasare;

Institutii medicale
(Multe teritoriale,
Fara de spitalizare).
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 50 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 50 din 54 Înapoi  1 ... 26 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum