GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Retete si ....secrete

+40
eledas
aproape aievea
itina
Queensland
Helenne
AlexIulia
Broscotina
RALUCA
Violoncella
simy
curcubitza
coco114
Pingu
Ostional
simplicity
Sturmritter
elis27
Mandarax
Amrita
Melodia
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nicole
Nana_Duval
seaman65
zexe
Tizona
daffy_
atat de simplu
lynn
mrs nobody
oli
aspidistra76
dragos
Neeo_2005
Radu
redsun
snow
pitulicea
habibi77
44 participanți

Pagina 41 din 42 Înapoi  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Urmatorul

In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Retete si ....secrete

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 9:32

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Vad ca nu se inghesuie lumea sa posteze retete, ma gandesc ca poate sunteti timizi .....asa ca am sa incep eu.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Mar 16 Feb - 10:43, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  itina Vin 9 Ian - 12:38

Trebuie sa cumpar sos de ala, sa caut prin supermarchet... scratch
itina
itina
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Vin 6 Feb - 21:00

La cererea Itinei, retete pentru mancaruri care au in jur de 400 kcal/portie, si din care te saturi fara doar si poate:

Medalioane de porc pe pat de legume, ptr. 2 portii - 400 kcal/portie

250 g. file de porc
2 cepe
1-2 catei usturoi
1 ardei gras rosu (sau 2 mai mici)
1 ardei gras galben   -#-
2 linguri ulei (daca ai de rapita este f bune...desi stiu ca la noi se obisnuieste numai floarea soarelui sau de masline...pacat)
sare, piper, boia de ardei dulce
3-4 ciuperci Champignon
oregano sau cimbru

- Taiati fileul in felii de 1,5 cm, ceapa in doua si apoi jumatati de inele, ardeii grasi in fasii pe lung.
- Incingeti uleiul si prajiti medalioanele de porc pe ambele parti, cam 1 minut pe fiecare parte, le scoateti din tigaie si le puneti intr-o farfurie acoperita sa stea calde.
In uleiul de la carnea prajita, caliti ceapa pana se inmoaie si ''sticleste'' , adaugati usturoiul, ciupercile, apoi ardeiul gras si calitile impreuna cam 15 min..  condimentati dupa gust, cu cat mai mult, cu atat mai bun  Smile
-Medalioanele condimentate acum cu sare, piper si cimbru le adaugati la legume si impreuna inca 2-3 minute fierbeti in zeama lasata.


In loc de paine, 4 cartofiori fierti in apa cu sare (de marimea unui ou de gaina). Pun poza cu farfuria, desi nu este ingrijita ca pentru musafiri...lipsesc cartofiorii din poza.  Embarassed
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  itina Vin 6 Feb - 21:55

Oho! Tot sa mananci de regim! Razz
itina
itina
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Vin 6 Feb - 22:30

si mai este si f gustos, asta pot garanta, postez doar retete pe care deja le-am incercat. Smile desi pana la urma se poate spune si De gustibus et coloribus non disputandum (despre gusturi si culori nu trebuie sa discutam)...sau cum ar spune teutonii : Gusten und Ohrfeigen sind verschieden (Gusturile şi palmele sunt diferite).  Laughing
Experienta imi spune ca se poate inlocui carnea de porc, cu cea de pui, sau de curcan, desi nu am incercat, sunt sigura ca este la fel de bun.  Smile

Erata la reteta: calitile nu exista in lb. romana, caliti-le are sens.  Embarassed
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Vin 6 Feb - 23:53

Foarte bine arata mancarica ta, dar carnea aia nu cred ca-mi aluneca pe gat. Neutral Ar trebui s-o inlocuiesc cu niste pulpe de pui...sau si mai bine, de curcan.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Vin 6 Feb - 23:58

aluneca minunat Pitu, chiar daca este carne fara pic de grasime, prajita f. putin isi pastreaza sucul si nu este inecacioasa, de fapt asta este secretul ca o carne prajita sa nu se usuce, timpul de prajeala ...este f bine  cred si cu pui si cu hmm(cacofonie:P ) curcan, dar fara piele, altfel caloriile alea cresc vertiginos Smile dar la fel si pt pui, timpul de prajit nu trebuie sa depaseasca cateva minute, putine Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Sam 7 Feb - 0:08

Curcanul se poate manca si cu piele. N-are deloc colesterol. Twisted Evil La pui, da....trebuie sa-l despielitezi Very Happy
O sa incerc intr-o zi...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Sam 7 Feb - 0:13

habar n-am avut ca (hmm, cacofonia Laughing ) curcanul n-are colesterol in piele, oricum mancam pielea pentru ca mie imi place tot ce are colesterol, calorii multe, grasimi, etc Razz ...fireste ca o carne cu ceva grasime este si mai gustoasa si mai suculenta, dar nu le putem avea pe toate... daca vrem musai sa mancam putin mai de dieta Smile eu nu mai vreau, mi-am dat seama ca oricum nu apuc suta Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Sam 7 Feb - 15:03

Pui cu paste si sos - 450 kcal/portie
ptr. 2 portii:

250 g. piept de pui
1 ceapa medie
margarina
1 lingura rasa faina
supa (poate sa fie si instant) sau lapte degresat (eu am folosit mereu lapte si am adaugat o lingura Delikat)
2 linguri smantana (24% grasime)
100 g. paste din faina integrala
sare, piper,  marar

- Carnea se taie bucatele si se prajeste scurt la foc iute, pt a ramane suculenta, apoi condimentati  si puneti-o intr-un castronel acoperit sa stea calda.
- Fierbeti  pastele in apa cu sare.
-Intre timp, caliti ceapa fin taiata in margarina incinsa de la pieptul de pui prajit, pana devine sticloasa (in nici un caz maronie), presarati faina in timp ce amestecati constatnt pentru a nu se lipi si adaugati supa sau laptele si Delikat-ul, amestecand continuu.
-Puneti smantana subtiata cu putin lapte sau apa, nu va opriti din mestecat. Potriviti de sare (daca mai e cazul) si piper si gata sosul, adaugati mararul taiat fin si luati de pe foc. Este un sos cremos, fin cu un gust delicat placut si f. potrivit pentru paste, are consistenta compozitiei pentru clatite, poate putin mai gros. Pana fierb pastele 8-10 minute, dupa caz, este gata si sosul.
-Aranjati totul pe farfurie si pofta buna! Arata cam asa  Smile  (asta-i varianta fara marar pt. ca nu m-am dus sa cumpar) :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Sam 7 Feb - 15:45

Suna/arata interesant si asta. Cool Totusi, pastele alea nu ingrasa? Or fi ele din faina integrala, dar de ingrasat tot ingrasa. De fapt, ma ingrasa pe mine, care mananc o punga de paste (450 g) la o masa rolling on the floor
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Sam 7 Feb - 16:56

Ba da Pitu, si pastele si smantana ingrasa, daca mananci mai mult decat trebuie Laughing La reteta asta eu inlocuiesc smantana cu crema de branza, gen Almette, se potriveste perfect cu pastele, imi place si mai mult si are si doar 200 kcal la suta de grame, fata de smantana care are cam 290. Insa am postat reteta asa cum este in carte. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Saratele

Mesaj  Helenne Mier 27 Apr - 14:30

Pitu in caz ca nu corespunde topicului unul era cu cheie, te rog sa il muti in locul adecvat.
Reteta de Saratele cu cascaval (cascaval, telemea, gouda etc ce doriti)
INGREDIENTE:
250 gr. cascaval (sau un mix cascaval, branza, gouda, ce fel de branzeturi va plac)
300 gr. faina
100 gr unt (poate fi inlocuit cu untura)
100 gr smantana grasa (daca pun untura pun doar 50 gr smantana light si compensez la untura), am facut cu unt si sunt ft bune.
1 lingurita sare
1 galbenus ptr uns
susan, mac sau seminte mixte (susan cu seminte de floarea soarelui am pus eu)
Faina se cerne si se amesteca cu untul rece pana se obtine un aluat sfaramicios. Se adauga treptat cascavalul ras, sarea si smantana, apoi omogenizam. Formam o bila pe care o invelim in folie alimentara si o punem in frigider ptr minim 1 ora. Scria ca se poate lasa si mai mult, pe incercate este 1-1,5 ore.
Dupa  cel putin o ora se scoate aluatul se intinde jumatate cca 1 cm.. se unge cu galbenus, se taie saratelele,  se aranjeaza in tava de copt, in tava eu am pus si hartie de copt. Deasupra se pot pune sare grunjoasa, susan, mix de seminte. Se dau la cuptorul preancins la 180°grade timp de 20minute.Se lasa sa se raceasca dupa se pot tine in recipient la temperatura camerei. Merg de minune vara langa o bere rece 😂
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Helenne
Helenne
2
2


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Vin 29 Apr - 10:16

Multumim de reteta, Helenne. Am mutat reteta aici Wink
Poate incerc sa fac si eu intr-o zi. N-am mai facut demult saratele. A fost mai simplu sa le cumpar gata facute Laughing Trebuie sa recunosc ca cele cumparate nu-s la fel de bune.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  myrk Vin 29 Apr - 11:26

Sunt bune saratelele- mananci de spargi la ele. Cand vezi insa cata munca ai sa le faci, preferi sa le cumperi. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Vin 29 Apr - 11:48

Normal Laughing Laughing Mai faceam in tinerete, cand aveam energie. Acuma m-am cam lasat pagubasa.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 41 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 41 din 42 Înapoi  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum