GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Circul rutier

+15
soryn
Mr Nobody
Nana_Duval
Nicole
Melodia
mielusica
Tizona
seaman65
Eleonore
daffy_
mrs nobody
Luna
snow
pitulicea
Andi
19 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Circul rutier

Mesaj  Andi Dum 14 Feb - 9:52

Rezumarea primului mesaj :

Circul rutier. O jungla in fum. Fiare, oameni, obstacole de tot felul. Suparari sau satisfactii in traficul rutier, le poti exprima liber, aici. Sa le aflam cu totii...

Eu bag urmatorul mesaj, ca nu mai pot: Motociclistul, aceasta cometa neagra, ca noaptea, nu poate sa poarte vesta reflectorizanta ? Ca sa il vedem mai bine, ca vine. Cand il auzim, deja este... pe dreapta sau pe stanga, cum vrea el... Mie imi vine sa rag...

Andi
2
2


Sus In jos


Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Vin 25 Feb - 20:29

daffy_ a scris: urat comportament in trafic asta sa nu faci loc unei ambulante
Intr-adevar, urat. Soferii aceia, nu se gandesc ca intr-o buna zi, vor fi ei in ambulanta (nu ca soferi) si ca nici altii nu le vor face loc lor.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  seaman65 Joi 2 Iun - 14:42

Credeti ca la noi traficul e rau? Sa vedeti cum se merge in China, in Vietnam, in India. N-are nimeni nici o treaba cu semaforul, cu trecerea de pietoni, cu sensul de mers, cu banda de biciclete. Fiecare merge pe unde vrea, chiar si pe trotuar si cu mana pe claxon. Nu stii daca te claxoneaza sa te avertizeze, sa te injure, sa te salute. Se claxoneaza intr-una, in aparenta sunt foarte calmi, nu-i vezi sa injure (mai precis sa se manifeste verbal), cum facem noi. Depasiri pe banda de urgenta, camioane, autobuze care tin banda a treia, nu da nimeni doi bani pe nimic.
Si cu toate astea au mai putine accidente (nu vorbesc statistic, ci din ce-am vazut).
Noi mai respectam din reguli, nu prea multe, dar mai respectam cateva.

Traim insa intr-un moment in care timpul conteaza foarte mult si intarzierile costa. Ne lipseste bunul simt, care scade invers proportional cu valoarea masinii. Cum sa respect regulile, cand ceilalti din jur nu le respecta. Adica ce, eu sunt mai prost? Very Happy Ce-mi p[asa mie ca merg pe doua benzi, important este ca merg, mai conteaza celalti? Very Happy
Ce conteaza ca merg incet pe banda a doua, fu_k the rest, de ce sa ma dau la o parte? Very Happy

Si cand te gandesti ca in unele orase vestice s-au scos semnele de circulatie, pentru ca nu este nevoie de ele, oamenii se comporta normal la volan.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Dum 31 Iul - 19:35

Cand circul de la chef se continua pe sosea.
Imagini calde... chiar fierbinti... din poarta casei mele.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Tizona Dum 31 Iul - 20:13

Mda.. si lumea adunata fix ca la circ.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Dum 31 Iul - 20:19

Sunt convinsa ca tu nu te-ai fi uitat Very Happy
Cum naiba sa nu ies afara cand am auzit o bufnitura puternica si tipete ingrozite?!?
Sigur ca toti vecinii au iesit afara....sa vada ce s-a intamplat, sa dea o mana de ajutor daca e nevoie...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  mielusica Dum 31 Iul - 20:29

banuiesc ca s-a intervenit destul de repede....pacat ca se intampla !
mielusica
mielusica
5
5


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Tizona Dum 31 Iul - 20:32

Poti sa fii convinsa.. Niciodata nu am stat sa asist la asa ceva, chiar anul trecut am vazut un accident, nici nu ajunsese politia.. Eram la vreo 150 de metri, dar se vedea masina, rasturnata intr-o pozitie foarte .. curioasa si improbabila. M-am apropiat, am facut o poza ca s-o arat prietenei mele si am plecat. Aia a fost singura data in viata mea cand m-am apropiat de un accident.
Era normal sa iesi, era in poarta ta, nu stiu cat ai stat, dar mi se pare aiurea sa stai sa casti gura la nenorocirea altuia. Nu e nimic de vazut.. Nu vad ce motiv as avea sau ce as castiga daca as sta sa contemplez asa ceva.

Poti s-o pui pe seama faptului ca ma impresioneaza astfel de scene, ca ma vad in situatia aia, ca ma pun in locul familiilor.. Orice. Poate si pentru ca fratele meu la 5 ani a fost calcat de o masina.. Cert e ca nu stau sa casc gura, mi se pare urat si pierdere de vreme.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Dum 31 Iul - 20:35

Iesisera de la chef, din curtea vecina. Au baut....probabil si soferul... nu s-au asigurat cand au iesit din curte si asta a fost tot.
4 raniti.... sub ochii celorlalti petrecareti, care tocmai ii petreceau la plecare.
Tot ei au intervenit repede si i-au scos pe cei pe care i-au putut scoate. Pe sofer nu l-au putut scoate pana nu au venit de la descarcerari.
Chef de politisti. Asa inteleg ei ca e bine sa procedezi cand esti politist.... Sa nu conteze ca se urca la volan dupa ce au baut....si sa nu aiba obligatia sa se asigure cand intra in trafic. Ceilalti trebuie sa ii fereasca pe ei.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Tizona Dum 31 Iul - 20:37

politisti??? Surprised Surprised ce sa mai discutam...
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Melodia Dum 31 Iul - 20:40

urata treaba!si pe mine ma impresioneaza astfel de chestii....dar ies sa dau o mana de ajutor,,daca se poate.
daca nu se poate...sau au venit autoritatile...o uschesc...fiindca nu-mi place sa dau declaratii Very Happy
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Dum 31 Iul - 20:42

Da...politisti.
De multe ori il vad pe vecinul meu, dimineata, cand merge la servici, iesind la fel din curte, fara sa-i pese ca vin masini si din stanga si din dreapta. El tasneste ca si cum ar fi singur pe sosea. Ceilalti il claxoneaza, iar el scoate capul pe geam si-i injura.... Cum isi permit sa nu-l lase sa treaca si pe deasupra sa-l mai si claxoneze?!? El e sef la politie! N-o sa stea dupa toti civilii.

Am zis de cateva ori in gand: "De te-ar lovi odata unul... poate asa te inveti minte".
Dar, daca l-ar lovi.... care din ei ar fi vinovatul? Probabil, cel care nu-i sef la politie Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Tizona Dum 31 Iul - 20:44

Si mai rau e ca se acopera intre ei.

E vreun politist pe-aici? Neutral
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Dum 31 Iul - 20:53

Poate printre cei care n-au postat nimic. Very Happy Nu stiau scrie Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Tizona Dum 31 Iul - 20:54

Laughing Laughing Lucreaza si ei in echipa, unul scrie, unul citeste..
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Melodia Dum 31 Iul - 20:54

ei umbla cate doi Laughing Laughing ..unul stie sa scrie si celalalt sa citeasca Very Happy
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 2 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum