GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cartea sau filmul?

+12
itina
doru trusca m
pitulicea
seaman65
mariposa
Violoncella
Nana_Duval
E V A
mrs nobody
zexe
Tizona
atat de simplu
16 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Cartea sau filmul?

Mesaj  atat de simplu Vin 6 Mai - 11:08

Rezumarea primului mesaj :

Am citit "luni de fiere" pe la 18 ani.Am recitit-o acum cativa ani.Mi-a lasat o impresie puternica.A fost si-o ecranizare, dar mi s-a parut aiurea.Nu a surprins nimic din ideea cartii.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos


Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Cartea sau filmul

Mesaj  doru trusca m Mar 18 Sept - 4:21


Imi plac filmele,mai ales cele reusite...ne transporta intr-o alta lume,una frumoasa, romantica, sau urata; ele ne rapesc din realitatea curenta pt.scurt timp, lasand loc imaginatiei noastre sa fim alaturi de eroi din pelicula...Extrem de rare filmele, ce s-au ridicat la nivelul cartii, eu stiu doar: Pe Aripile Vantului! Si totusi,o comparatie intre un film si o carte frumoasa nu poate fi exacta...actiunea unei carti o traesti, si simti la un alt nivel,te transpui ,,acolo'' uneori chiar noi fiind in locul personajului principal....

Doru t.m.


doru trusca m
1
1


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  itina Vin 19 Apr - 22:12

"Pe aripile vantului", da...dar urmarea, "Scarlett" e total pe alta dimensiune fata de carte. Bine, nici cartea Alexandrei Ripley nu e la fel de reusita ca cea scrisa de Margaret Mitchel dar ma asteptam la altceva de la film.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  aproape aievea Joi 25 Apr - 23:10

,,Diavolul este politic corect'' de Savatie Bastovoi....simt filmul pe fiecare zi ce trece...lumea luminata spune c-ar fi o ecranizare a vremurilor viitoare..eu n-am dubii ca asa e....v-o recomand.

aproape aievea
2
2


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Apr - 9:08

Adica e mult mai bun filmul decat cartea? Altfel nu vad de ce ai recomanda un film aici... Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  atat de simplu Vin 26 Apr - 9:23

Este si film dupa cartea asta?Eu n-am gasit nimic. Sad
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Apr - 9:25

Suntem in LITERATURA! Smile Aici discutam de carti... si carti ecranizate.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  atat de simplu Vin 26 Apr - 9:26

Pai eu tot de cartea aia discut.M-ar interesa ecranizarea. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Apr - 9:28

Aaaa... deci exista cartea si n-ai gasit filmul? Eu intelesesem invers Laughing Inca nu m-am trezit.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  aproape aievea Vin 26 Apr - 21:55

Smile))))))))))))))))))))) uf....v-am inteles nedumerirea cu greu..n-ati inteles ce-am scris.eu...tu...ea...noi toti traim deja in filmul asta.cititi cartea.e extrem de interesanta avand in vedere ca e previziune pura.L-am intalnit pe Savatie Bastovoi ...si cred ca e ceea ce se fereste sa pozeze.Smile

aproape aievea
2
2


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Apr - 22:05

Deci ne recomanzi pur si simplu o carte? Atunci ai gresit topicul Smile
Daca vorbim despre ce citim, o facem in "Ce mai citeste lumea", daca vorbim de cartile care ne-au impresionat si ni s-au parut extraordinare, mergem la "Carte frumoasa, cinste cui te-a scris" ... Stiu, e greu la inceput Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  aproape aievea Vin 26 Apr - 22:19

:(nu e vorba de greu sau usor pitu...numai ca eu is un pic atipica.nu pot respecta regulile...Iertaciune! Crying or Very sad

NU cred c-am gesit topicul totusi.Ce-am scris se vroia a fi o atentionare de genul...,,grijuta la cum iti joci rolul,cititorule,,.Daca o sa citesti cartea...o sa intelegi de ce-am scris asta.

aproape aievea
2
2


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Sept - 21:57

"Mayerling"....am citit cartea, am vazut filmul.
Ciudat sa la faci pe amandoua. Fiecare-ti trezeste alte senzatii si, de cele mai multe ori, sunt oarecum contradictorii.
Filmul este o ecranizare a cartii. Fiind vorba de un caz real (controversatul caz Mayerling) si cum filmul este prezentat ca fiind bine documentat, respectand cu fidelitate succesiunea evenimentelor, ma asteptam sa fie mai putin romantios decat cartea. N-a fost! Sfarsitul a fost acelasi si-n carte si-n film... o crima pasionala ce pune capat povestii imposibile de iubire dintre printul Rudolf si baroneasa Maria Vetsera. As fi vrut ca macar filmul sa reflecte realitatea. Crima a fost una politica, nicidecum una din dragoste... asa cum s-a crezut la inceput.
In rest, multe inadvertente care m-au bulversat. In carte, Maria e o tanara de 16 ani (asta am citit si prin presa), in film are 21 de ani. In carte si in realitate Maria era bruneta, in film e blonda. In carte se vad pentru prima oara si se privesc de la distanta, in film dau "bot in bot" si isi vorbesc din prima clipa in care se intalnesc, etc.
N-as putea spune care dintre ele mi-a placut mai mult. Probabil ca fiecare are plusuri si minusuri. Totusi, daca stau bine sa ma gandesc... cartea bate din nou filmul Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  Vizitator Sam 12 Oct - 18:03

'' In numele trandafirului'' a lui Umberto Eco, exceptioanala carte ! Mi-a placut si filmul foarte mult, mai ales ca l-am vazut la cativa ani de la citirea cartii, deci emotiile literare erau deja estompate Sigur ca 2 ore de pelicula n-au cum sa recreeze in intregime atmosfera aceea grea de suspans si teroare, dar a surprins destul de bine viata monahala intr-un Ev Mediu intunecat, cand filozofia si stiinta se infrateau intru cunoastere. Cunoastere pe care Inchizitia o tinea tot la genunchiul broastei, asa fiindu-i foarte usor sa manipuleze si sa conduca. Mi-a placut f. tare Sean Connery in film, nici nu se putea altfel avand in vedere ca este unul dintre actorii mei preferati. Merita citita cartea si merita vazut si filmul, chiar daca fireste, exista un plus ptr. carte.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  pitulicea Sam 12 Oct - 18:07

Am citit cartea, am vazut filmul. Smile
Asa cum spui si tu, le-am citit si vizionat la distanta mare de timp una de alta. Nu pot sa zic ca una m-a impresionat mai mult decat cealalta, pentru ca si la mine se estompasera trairile produse de cuvinte si imagini. Foarte bune amandoua. Intr-o buna azi am sa recitesc cartea si am sa revad si filmul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  cora doina Sam 21 Dec - 11:05

pe aripile vantului prefer filmul.....lunga vara fierbinte de tennesee prefel filnul cu paul newman

cora doina


Sus In jos

Cartea sau filmul? - Pagina 3 Empty Re: Cartea sau filmul?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum